Ako správne čistiť akvárium?

Pravidelné čistenie akvária je nevyhnutné. A to nielen pre jeho dobrý vzhľad, ale samozrejme aj pre zdravý život v ňom. Zanedbanie starostlivosti o akvárium môže ohroziť rybky na živote. Dôsledkom takejto lenivosti pri čistení akvária sú rôzne ochorenia rybičiek, ale napríklad aj upchatie filtrov. Preto si stanovte pravidelné termíny čistenia a tie aj dodržiavajte.

Ako často čistiť akvárium

Čistenie nového akvária sa líši od čistenia už zabehnutého akvária. Vo všeobecnosti totiž platí, že nové akvárium treba čistiť častejšie. V niektorých prípadoch dokonca aj každé dva týždne. V tom starom a zabehnutom postačí, ak vymeníte vodu a akvárium vyčistíte aj raz mesačne. Pozor ale na výmenu vody! Nikdy nemeňte celý objem naraz. Mohol by to byť pre Vaše rybky takpovediac šok. Mení sa spravidla tretina až polovica vody.

Ako na to?

Pred samotným čistením akvária by ste si mali všimnúť, ako sa Vaše rybky v ňom chovajú. Netrpia náhodou nejakým ochorením? Nemajú zvesené plutvy? Ak objavíte náznaky choroby, nie je na škodu vzorku vody odložiť a nechať otestovať. Pristúpme však k samotnému čisteniu.

  1. Odpojte všetky zariadenia, ako napríklad filter, ohrievač vody, či svetielka.
  2. Rybky spolu s vodou z akvária preložte do samostatnej nádoby, ktorú máte vyčlenenú na tento účel.
  3. Zo stien akvária oškrabte riasy. Použiť môžete špeciálnu na to určenú škrabku, ale pomôže aj žiletka.
  4. Väčšina nečistôt sa zdržiava na dne akvária. Povysávajte ich špeciálnym vysávačom.
  5. Na odčerpanie spodnej vody použite pieskové čerpadlo, ktoré kúpite v chovoprodukte.
  6. Vyčistite aj filter, aby ste ho zbavili nahromadených nečistôt, ktoré ho môžu upchávať. Použite na to výlučne vodu z akvária! Vodovodná voda by zničila užitočné baktérie.
  7. Do dočasnej nádoby, v ktorej máte vodu a rybky, doplňte čistú vodu. Musí mať približne rovnakú teplotu, ako pôvodná voda.
  8. Pomaly vlejte vodu a rybky späť do akvária. Zapojte zariadenia.

A máte hotovo! Ak používate nejaké prípravky do vody, nakoniec ich pridajte. Čistenie akvária nezanedbávajte! Všetka Vaša akvaristická snaha by vyšla navnivoč.

 

Autorské právo: bloodua / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár