Rady pre Vaše rybky a akvárium

Ste začínajúci akvarista? Mať doma akvárium a samozrejme aj jeho obyvateľov – akváriové ryby, je naozaj príjemná záľuba. Pri pozorovaní akvária a života v ňom sa dokážete uvoľniť a krásne si oddýchnuť. Ale samozrejme len v prípade, ak je akvárium pekné a o rybky v ňom je dobre postarané. Preto Vám prinášame zopár dobrých rád, ktoré sa Vám, ako začínajúcemu akvaristovi, môžu hodiť.

Aké rybky patria do akvária?

Samozrejme, že výber akváriových rybičiek závisí od niekoľkých faktorov. Podstatná je najmä veľkosť akvária a od toho závisí tiež počet rýb, ktoré doň môžete umiestniť. Predtým, ako si rybky zakúpite, by ste mali vedieť:

  • Odporúčaný „životný priestor“ pre rybky je jeden liter vody na každý centimeter rybky. Čo to znamená? Napríklad 5 centimetrová rybka si vyžaduje 5 litrov vody. A teda napríklad v 40 litrovom akváriu by ste takýchto rybičiek mali mať maximálne osem.
  • Pred kúpou si treba zistiť, čo rybka vlastne potrebuje a vyžaduje. Nejde to jednoducho tak, že hodíte rybku do akvária a nestaráte sa! Každý druh rybky si totiž vyžaduje napríklad inú teplotu vody, znáša iné rastlinstvo a podobne.
  • Rybky sa kupujú len od odborných predajcov (napríklad v chovoprodukte). Tí Vám dokážu dobre poradiť so starostlivosťou a chovom.
  • Rybky sa neodporúča mixovať. Nekupujte si z každého druhu jednu. Nie všetky sa navzájom znášajú. Pre samotné rybky je lepšie, ak žijú so svojim druhom.
  • Začať môžete napríklad s kaprozúbkou pestrou. Sú to nenáročné a pre začínajúceho akvaristu ideálne rybky.
  • Rybky si v akváriu vyžadujú mať priestor, kde sa môžu ukryť. Preto je vhodné do akvária nainštalovať rôzne rastlinstvo, ktoré má často aj čistiacu funkciu, ale aj kamene, mušle, či drevo.
  • Svoje rybky pravidelne sledujte! Dochádza k ich častému a nevysvetliteľnému úhynu? Tak si overte, či medzi nimi nie je predátor, ktorým je napríklad nožovec bielochvostý.
  • Nové rybky do akvária nevhadzujte. Igelitové vrecko, v ktorom ste ich priniesli, položte na hladinu. Postupne doň pridávajte akváriovú vodu, až sa nakoniec zmieša s vodou vo vrecku. Potom môžete rybku vypustiť. Lepšie sa tak adaptuje.

Ak budete dodržiavať tieto rady, svoje akvárium budete pravidelne čistiť a rybky kŕmiť, určite si časom vybudujete krásny domáci „podvodný“ svet.

 

Autorské právo: bloodua / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár